فرآیند تولید و تکمیل فرش ماشینی

تولید و تکمیل فرش ماشینی

برای تولید و تکمیل فرش ماشینی فرآیندی چند مرحله‌ای به انجام می‌رسد. این فرآیند در سه بخش کلی ریسندگی ، بافندگی  و تکمیل خلاصه می‌شود.
1- ریسندگی
گام نخست در تولید فرش ماشینی آماده سازی نخ‌های استفاده شده در تولید آن است. این گام ریسندگی نام دارد.
در تولید فرش ماشینی از سه نوع نخ متفاوت استفاده می‌شود. «نخ تار»، «نخ پود» و «نخ خاب». نخ تار معمولا از جنس پنبه و پلی‌استر تولید می‌شود. نخ پود معمولا جنس جوت دارد و نخ خاب یا نخی که در ظاهر فرش قابل لمس است، از جنس‌های مختلف اکریلیک، پشم، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن، ویسکوز و یا ترکیبی از این موارد است.

نخ خاب فرش بر اساس نوع جنس، با فرآیندهای گوناگونی تولید می‌شود. برای مثال ممکن است برخی انواع الیاف به رطوبت خاصی در مراحل تولید نیاز داشته باشند یا ممکن است برخی انواع نخ برای افزایش کیفیت به صورت هیت‌ست درآیند.
نخ‌های تشکیل دهنده‌ی یک فرش ماشینی حدود ۸۰ درصد نخ خاب، حدود ۱۲ درصد نخ پود و باقیمانده نخ تار است.
2- تکمیل فرش
فرش ماشینی بافته شده در مرحله‌ی قبل می‌بایست چند مرحله پردازش دیگر را طی کند تا آماده‌ی بسته‌ بندی و تحویل به بازار شود. این مراحل عبارتند از:
- آهار یا چسب پشت فرش
- شیرینگ یا پرداخت سطح فرش
- برش فرش به قطعات کوچک‌تر( ممکن است اندازه‌های مختلف یک فرش در کنار یکدیگر بافته شوند و از دستگاه خارج شوند )
- لبه‌دوزی یا زیگزال و بافت ریشه
- کنترل کیفیت
- بسته بندی
- بسته بندی فرش ماشینی به صورت لوله انجام می‌شود. نگهداری فرش به شکل لوله و در نایلون به صورت مجزا سبب می‌شود فرش در هنگام انبار و جابجایی از آسیب‌های احتمالی به دور باشد.
3- بافندگی
نخ‌های تولید شده در مرحله‌ی قبل پس از رنگرزی، وارد بخش بافندگی می‌شوند. در این بخش ماشین‌آلات گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرش‌های ماشینی معمولا به صورت دو فرش مقابل یکدیگر بافته می‌شوند. و پس از بافت با استفاده از تیغ از یکدیگر برش می‌خورند و به دو فرش مجزا تبدیل می‌شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مقالات فرش